000001

Pekiti-Tirsia Kali

Ir Filipīniešu cīņas mākslas specifisks stils. Pekiti- Tirsia Kali (turpmāk PTK) dibināts 1897. gadā. Leo Tortal Gaje ir vienīgais šīs cīņu mākslas mantinieks un glabātājs. PTK ir stingri uz cīņām orientēta sistēma, pretēji pārējām- orientētām uz sportiskiem sasniegumiem. PTK ir cīņas sistēma, kas fokusējas uz naža un mačetes izmantošanu, un ir plaši izmantota elitārām filipīniešu militārajām un tiesībaizsardzības vienībām.

Izcelsme un vēsture

Pekiti- Tirsia Kali kustības ir balstītas uz tradicionālajām Filipīnas asmeņu māklām- Kali, kas iekļāuj sevī asmeņu sagriešanu apļveida kustībām. Šīs kustības simbolizē mēness un planētu orbītas. Ietvertas tiek arī trīstūrveida kustības- zvaigznāju simboli. Antīkajos laikos Kali tika apmācīta rituālos, kuri vēlāk tika izmantoti, lai paglābtos no iebrucējiem un mežonīgajiem zvēriem.
Musulmaņu vadoņi dibināja kolonijas Kalibo, Alkanā- šis vārds reizēm tiek izmantots kā “Kali” orģinālais vārds. Cits māklas praktizēšanas iemesls ir tas, ka persona iemācās nēsāt nazi, kuru sauc par “kalis”.
PTK sākotnēji bija ģimenes sistēma, kuras saknes aiziet atpakaļ vismaz četrās paaudzēs, sākot ar Norberto Tortal. Vēlāk to attīstīja un izplatīja Conrado Tortal 20. gadsimta trīsdesmitajos gados. Tortal nācis no Panajas- salas kurā vadoņi no Borneo dibināja apmetnes, kad Kali ienāca Filipīnās. Mūsdienās sistēmu pārvalda Leo Tortal Gaje Junior- Conrado Tortal mazdēls.

Gaje iepazīstināja Ziemeļameriku ar savu sistēmu, kas ieradās Amerikas Savienotajās Valstīs 1972. gadā. Viņa stils ieguva atzinību un cieņu starp galvenajām cīņu māklas organizācijām (Ēbreju Karatē Federācijas, ASV Karatē Internacionālās Asociācijas, ASV Karatē Feredācijas). Šī sistēma atstāja dziļu iespaidu uz Dan Inosanto, Dog Brothers un citiem FMA praktizētājiem. Vēlāk šī sistēma atrada atbalstītājus daudzās Eiropas valstīs.

1995. gadā tika dibināta Pekiti- Tirsia International ASV. 1997. gadā šī organizācija atdalijās un aizsāka neatkarīgu darbību. Šobrīt tās vadītājs ir Tuhon Guro McGrath- presidents un galvenais instruktors. Citi pārstāvji- Mataas na Guro Erwin Ballarta, Magino’o Dan Inosanto Ziemeļamerika), Sifu Manfred Steines (Eiropa), Ralf Beckmann (Vācija), Guro Roberto Bonomelli un Guro Attilio Acquistapace (Itālija).

1996. Gadā dibināta Pekiti- Tisia Europe Organization ar Tuhon Uli Weidle kā galveno vadītāju.

1997. gadā šī cīņu mākla svinēja savu 100 gadu jubileju Filipīnās.

2003. gadā dibināta Pekiti Tirsia Global. Tās vadītāji: Leo T. Gaje Junior un Tuhon Rommel Tortal Filipīnās, Tuhon Timothy D. Waid Amerikas Savienotajās Valstīs, Mandala- Tuhon Philip Gelinas Kanādā un Tuhon Uli Weidle Eiropā.

Pekiti- Tirsia ir vienīgā Kali sistēma, kura ieguva atzinību Filipīnu valdībā, lai sagatavotu Force- Recon Marine bruņoto spēku bataljonus un Special Action Force pārstāvjus Filipīnu Nacionālajā Policijā.

Cīņās metodes

Visas cīņas daļas ir integrētas Pekiti- Tirsia sistēmas daļās, bet īpaša uzmanība tiek veltīta, lai tuvotos pretiniekam un tuvcīņā to nogalinātu. Neatņemama daļa no šī ir ceturtdaļpozīcija, kas sniedz iespēju izvairīties un veikt spēcīgu sitienu cieša kontakta laikā. Pekiti- Tirsia ir centērēta uz pretinieka sadalīšanu “mazās daļiņās”, palielinot tā bojājumus un netiekot ievainotam pašam. Pekiti- Tirsia metodoloģija ietver sevī uzbrukumu un aizstāvēšanos, kas sniedz iespēju aizstāvēties visos diapazonos, leņķos un uzbrukumu līmeņos. Mazāka uzmanība tiek veltīta aizsardzībai, jo tā tiek uzskatīta par neefektīvu izdzīvošanas stratēģiju, atšķirībā no uzbrukuma.
Pekiti-Tirsia Kali ietver sevī piecas galvenās ieroču kategorijas (ieskaitot cilvēka ķermeni):

 • Ar vienu nūju, nazi, mačeti, šķēpu;
 • Divkārša- divas nūjas vai mačetes;
 • Espada y Daga – mačete un duncis;
 • Daga y Daga – Nazis pret nazi;
 • Mano y Mano – roka pret roku.

Ir daudzs apmācības apakšsistēmas, kas tiek papildinātas gadu no gada:

 • Doce Methodos( 12 apakšsistēmas metodes Pekiti- Tirsia sistēmai. Katra ir stingra tehniku grupēšana un pielietoto metožu saistīšana, kas balstās uz galveno apakšsistēmas principu. Tās ietver 64 kustības, kuras tiek sauktas par 64 Attacks (uzbrukumi));
 • Seguidas (savienojošas tehnikas starp dažādiem līmeņiem, reizēm ietverot daļu no Doces Methodos);
 • Contradas (tehnikas, kas sniedz iespēju veikt nākamo uzbrukumu, negaidot pretinieka sitienu);
 • Recontras (atkārtojošo uzbrukumu tehnikas);
 • Recontradas (atkārtojošās uzbrukumu tehnikas pret atkārtojošo uzbrukumu tehniku);
 • Offensa-Defensa—Defensa-Offensa (izvairīšanās no ieročiem);
 • Contra Tirsia Dubla Doz
 • Tri-V Formula
 • Capsula Methodica

Grand Tuhon Gaje ir aprakstījis sekojošas specializācijas:

 • Specializācija A:

64 pamatkustības, kas iekļauj sevī sitiena un pieskaršanās laušanu( the breakdown of Thrust and Tapping), Ielauzt/ Izlauzt( Break In/ Break Out), Pieci uzbrukumi( Five attacks), Septiņi uzbrukumi( Seven attacks) un Pulksteņa sistēma( Clock system). Tā ietver sevī padziļinātas Sequidas, Contradas, Recontras tehnikas. Kā arī dažādus iestarpinājumus: izvairīšanās no naža, cīņa ar asmeni, tehniski metieni, tuvcīņa ar un bez ieročiem. Roku kustības ar ieroci un kāju kustības arī ir ļoti svarīgas specializācijas daļas.

 • Specializācija B:

Doce Methodos- unikāla struktūra, kas saderīga ar ikvienu uzbrukumu modeli, izmantojot Diagonal V un Reverse V.

 • Specializācija C

Contra Tirsia Dubla Doz- unikāla metodoloģija, kas uzlabota sekojošās tehnikās: Tri-V Formula and the Edged Impact Weapon Tactical Combat, Edged Impact Weapon Control Dynamics, and Edged Impact Weapon Survival Tactics.

 • Specializācija D

Advanced mastery kombinācijā ar TRi-V Formula un Capsula Methodica, kā arī Mastery of the Dagaso Tirsia for Single knife, Qol Demama Daga. Kombinētās struktūras ir pielietojamas cīņās ar nūjām.

 • Specializācija E

Contra Tirsia Dubla Doz un Tri-V Formula kombinēšana, kas aizvedīs līdz Capsula Methodica.

Informācijas avots: Wikipedia

 
Tulkojums: Yanelina